Angol nyelv, és kultúra

LINKAJÁNLÓ KEDVCSINÁLÁSRA

https://hu.wikipedia.org/wiki/Anglia

 

Wikipédiából Részlet: 

Anglia

[bevezető szerkesztése]

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
 
 
Anglia
Zászló Címer
(Anglia zászlaja) (Anglia címere)
Királyi mottóDieu et mon droit (franciául)
(„Isten és a jogom”)
Anglia elhelyezkedése Európában
Anglia elhelyezkedése az Egyesült Királyságban
Hivatalos nyelv angol de facto
Főváros London de facto
Legnagyobb városa London
Terület
 - Teljes

130 395 km²
Népesség
  – Teljes (2001)
  – Népsűrűség
Az Egyesült Királyságban 1.
49 138 831
377/km²
Vallás Anglikán (államvallás): 31,5 millió
Római katolikus: 5 millió
Muszlim:1,6 millió
Metodista: 1,4 millió
Zsidó: 0,4 millió
Szikh: 0,18 millió
Hindu: 0,14 millió
Államalapítás 9. században, Wessexi Egbert
Pénznem Font sterling (GBP)
Időzóna UTC, Nyári:+1 UTC
Himnusz De facto, mint az Egyesült Királyság része
God Save the Queen
Nem hivatalosan
Rule Britannia
Land of Hope and Glory
Jerusalem
Nemzeti virág rózsa (vörös, fehér)
Védőszent Szent György
 

Anglia (angolul England, kiejtése IPA:/ˈɪŋglənd/) a Brit-sziget legismertebb területe, az Egyesült Királyság legnagyobb és legnépesebb országa, egyben az Európai Unióés a NATO tagja. Wales és Skócia határolja, melyek szintén az Egyesült Királyság részei. A többi oldalról tenger veszi körül. Nevét egy germán népcsoportról, az angolokról kapta, akik az 5. és 6. században telepedtek le ezen a területen. Legnagyobb városa London, mely egyben az Egyesült Királyság fővárosa is. Anglia a világ egyik legbefolyásosabb kulturális központja. Innen ered az angol nyelv, az anglikán egyház és az angol jogrendszer, mely számos országban alapul szolgál. Fővárosa London volt a Brit Birodalomközpontja, maga az ország pedig az ipari forradalom bölcsője. Anglia volt az első iparosodott ország és a Royal Society, az Egyesült Királyság tudományos akadémiájának otthona, mely a modern kísérletezésen alapuló tudományok megalapítója volt. Szintén ide köthető az elsőparlamenti demokrácia megalakulása és egyéb, a jogrendszertközigazgatást érintő újítások is. Az Angol Királyság 1707május 1-jéig különálló államot alkotott, ekkor azonban politikai unióra lépett a Skót Királysággal, megalakítva Nagy-Britanniát (a Walesi Hercegség már ezt megelőzően is Angliához tartozott). A brit szó eredete a kelta pretani volt, mely szigetlakókat jelent.

Tartalomjegyzék

  [elrejtés

Az angol szó eredete [szerkesztés]

Angliát az egyik legnagyobb germán törzs, az angolok után nevezték el (nevük angolul Angle volt és ebből alakult ki a mai English szó, amit a mai angolok megnevezésére használnak). Ők az 5. és a 6. század környékén telepedtek le a mai Angliában, MerciaNorthumbria, és Kelet-Anglia területén. Úgy tartják, hogy ők az Angeln névre hallgató területröl származtak, ami a mai Észak-Németország, Schleswig-Holstein tartomány észak-keleti részén található. A törzs nevének eredetét tovább vizsgálva minden más bizonytalan, bár a népszerű elmélet szerint nem kell tovább menni az angle (jelentése mértani szög) szónál. Ez utalás a horog formájú Holstein régióra.

Földrajz [szerkesztés]

Anglia földrajzi leírása [szerkesztés]

Az Egyesült Királyság domborzati térképe
A Cross Fell az Éden-völgyből

Anglia egy Nyugat-Európában található szigetország, Nagy-Britannia déli és középső kétharmadát öleli fel. A legnagyobb területi egység az Egyesült Királyságon belül. Területe 130 395 négyzetkilométer. Hozzátartoznak a parttól nem messze található szigetek is, melyek közül a legnagyobb a Wight-sziget, de megemlíthető még az Orkney-szigetekShetland,Hebridák és a Man sziget is. Északon Skócia, nyugatonWales, a többi irányból pedig az Északi-tenger, az Atlanti-óceán, az Ír-tenger és a La Manche csatorna határolja.Franciaországtól ez utóbbi választja el. A köztük levő távolság 34 kilométer a Doveri-szoros legkeskenyebb részén. AFolkestone közelében található Csatorna-alagút közvetlen összeköttetést jelent az európai szárazfölddel. A francia-angol határ az alagút közepén van. Angliában nagyrészt inkább dombok találhatóak. Hegyek inkább az északi területen találhatóak, melyből kiemelhető a Pennine-hegység, ami Anglia keleti részét a nyugatitól elválasztja. Legmagasabb pontja a Cross Fell, ami 893 méter magas. A tereptípusok közti választóvonalat általában Tees-Exe vonalként nevezik. AzAngol-alföld három oldalról öleli körül a Pennine-hegységet. AzÉszakkelet-Angol-alföld a Tees folyótól északra (Northumberland területe), a Közép-Angol-alföld pedig a Pennine-hegységtől délre található és az Északnyugat-Angol-alföldben folytatódik. Emellett van még egy lapos, alacsonyan fekvő mocsaras terület, a Fens-vidék, aminek nagy részét lecsapolták mezőgazdasági hasznosítás céljából. A legnagyobb természetes kikötő Poole-nál található.

Éghajlata [szerkesztés]

Anglia a mérsékelt éghajlati övben fekszik. Az éves csapadékmennyisége jelentős, bár az évszakonkénti hőmérséklet változó.
A napsütéses órák száma a déli partok mentén a legmagasabb. Itt elérheti az évenkénti 1750 órás átlagot, szemben a hegyvidékes területekkel, ahol ez kevesebb mint 1000 óra. A legtöbb napsütés májusban és júniusban van, a legkevesebb pedig decemberben. A leghosszabb havi (napsütéses) időtartam 383,9 óra volt Eastbourne területén (East Sussex) 1911 júliusában. A legrövidebb havi időtartam pedig 0 óra volt Westminster területén (Greater London) 1890 decemberében.......................................................................